Co się działo w październiku: „Wiewiórki”, „Sówki” i „Jeżyki”

W październiku było u nas atrakcji bez liku.

„Wiewiórki”, „Jeżyki” i „Sówki” realizowały bloki tematyczne pt:

„Jesień w sadzie”;

„Jesień na działce”;

„Domy i domki” ;

„Urządzenia elektryczne”;

„Nasze rodziny”;

Przeprowadzane zajęcia grupowe urozmaicane były działalnością praktyczną. Przedszkolaki dokonywały samodzielnie zakupów warzyw i owoców w pobliskim sklepie,
a następnie poznawały polisensorycznie czyli wielozmysłowo zakupiony towar. Wykonywały szaszłyki owocowe, kroiły i przygotowywały sałatkę jarzynową oraz kisiły ogórki w słoikach.

Wspólnie budowały budynki mieszkalne z klocków oraz malowały papierowe domki jednorodzinne i wieżowce. Najbardziej atrakcyjna okazała się dla przedszkolaków realizacja bloku tematycznego  dotyczącego urządzeń elektrycznych. „Jeżyki”, „Sówki” i  „Wiewiórki” z ogromnym zainteresowaniem i zapałem wykonywały pod kontrolą wychowawców: bananowy jogurt, pyszne tosty, serowe opiekane kanapeczki oraz soczek marchwiowo-jabłkowy wykorzystując i poznając sprzęty kuchenne.

W październiku „Wiewiórki”, „Jeżyki” i „Sówki uczestniczyły w dwóch wycieczkach. Przedszkolaki zwiedziły Zabytkową Stację Kolei Wąskotorowej w Rudach, zapoznały się
z pracą maszynisty oraz oczywiście miały możliwość przejazdu wąskotorówką.
I jak przystało na leśne zwierzaki „Wiewiórki”, „Sówki” i „Jeżyki” pojechały również do lasu. Dzieci spotkały Pana Leśnika, dowiedziały się jak sadzi się drzewa , spacerowały po leśnym terenie oraz piekły kiełbaski na ognisku. W celu urozmaicenia zajęć przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach plastyczno – czytelniczych  w okolicznej Bibliotece.

W tym miesiącu odwiedził nas również Teatr Za Jeden Uśmiech z Krakowa, który wystawił przedstawienie pt: ”Zakochana  czarownica” oraz prawdziwy rycerz z będzińskiego zamku.

Przedszkolaki w codziennych zabawach wykorzystywały również dary jesieni. Przechadzały się po jesiennej ścieżce sensorycznej oraz ćwiczyły sprawność manualną tworząc kasztanowe korale.

Październik upłynął nam również na działalności artystycznej. Przedszkolaki wycinały, przyklejały, wydzierały, kolorowały, rysowały itd – czyli wszechstronnie rozwijały swoją sprawność manualną korzystając z kart pracy oraz przygotowywały prace plastyczne na konkurs pt:” Pies przyjaciel człowieka” Nie zabrakło również zabaw konstrukcyjnych, tematycznych, integracyjnych oraz zajęć logorytmicznych i logopedycznych.

W październiku swoje urodziny obchodził Maciej z grupy „Jeżyków”, a nasz najmłodszy kolega Wojtek został pasowany na prawdziwego przedszkolaka.