Co jakiś czas ogromną popularność zyskuje jakiś serial, bajka, gra wideo. Aktualnie „swój czas” ma  postać z gry wideo, „pluszak” Huggy Wuggy. Obserwujemy ogromne zainteresowanie i fascynację dzieci tym stworkiem, który wcale nie jest miłą maskotką, ponieważ w oryginalnej wersji gry, z której pochodzi (Poppy Playtime) jest postacią, która przytula…na śmierć. Dzieci opowiadają o nim, noszą koszulki z jego wizerunkiem i inne gadżety, oglądają filmiki i słuchają piosenek….

Wg klasyfikacji gier PEGI , gra przeznaczona jest dla osób powyżej 12 roku życia i to już powinno być dla rodziców pierwszym kryterium, aby nie umożliwiać dziecku poznania jej.  Kontakt dziecka ze szkodliwymi treściami, tj. przemoc, wulgarne zachowania mogą wywoływać w dziecku strach oraz negatywnie wpływać na jego rozwój psychospołeczny. Zapewne wielu z rodziców stwierdzi, że ich dziecko nie zna tej gry a jedynie podoba mu się postać pluszaka albo, że ich dzieci się go nie boją a wręcz dobrze się bawią oglądając filmiki z jego udziałem… Owszem, dzieci również, tak jak nas, dorosłych pociąga dreszczyk emocji, jakie niosą za sobą np. horrory. Wziąć trzeba jednak pod uwagę to, że my dorośli mamy zdecydowanie wyżej rozwinięte zdolności radzenia sobie z trudnymi emocjami, łatwiej nam jest oddzielić fantazję od rzeczywistości. Dzieci dopiero się tego uczą i powinno się to odbywać małymi krokami i na treściach zupełnie innych. W książkach, bajkach czy grach dostosowanych do wieku dziecka pojawiają się przecież tzw. czarne charaktery, które najczęściej pod wpływem pozytywnych bohaterów zmieniają swoje zachowanie, przynajmniej na jakiś czas…, np. burmistrz Humdinger z Psiego Patrolu.  

Nawet jeśli dziecko teraz się nie boi, to w przyszłości może zdarzyć się, że jakaś sytuacja przypomni mu doświadczenie oglądania szkodliwych treści i strach się uaktywni. Ponadto zbiorowa fascynacja tą postacią niesie za sobą ryzyko, że dzieci, które zupełnie nie są gotowe i nie byłyby zainteresowane oglądaniem takich treści, przypadkowo, poprzez zainteresowanych nimi rówieśników, natkną się na nie. Jeżeli dziecko usłyszy lub zobaczy tę postać od rówieśników lub starszego rodzeństwa i „zarazi się” fascynacją, to jako osoby dorosłe, powinniśmy jasno powiedzieć dziecku, że nie zgadzamy się na takie treści i dlaczego. Podobnie przecież zareagowalibyśmy gdyby nasz 5-latek chciał zapalić papierosa albo napić się alkoholu… Warto porozmawiać na ten temat również ze starszym rodzeństwem, dlaczego oni mogą oglądać a młodsi nie i dlaczego powinni robić to tak, aby młodsze rodzeństwo nie było tego świadkiem.

Dostępnych jest mnóstwo gier i aplikacji, które mogą zaspokoić chęć korzystania z nowoczesnych technologii i przynieść korzyści dla rozwoju dzieci więc nie ma potrzeby serwować im tego, co szkodzi… Bądźmy świadomi, z czym mają kontakt nasze dzieci i podejmujmy świadome decyzje.

Więcej na temat szkodliwych treści w sieci i wskazówek w znalezieniu alternatywy można znaleźć na stronie www.dzieckowsieci.pl, w szczególności warto zapoznać się z broszurą dla Rodziców:

Warto również zapoznać się z poniższym artykułem: https://www.logo24.pl/Logo24/7,154809,28333029,raz-dwa-trzy-huggy-wuggy-jest-zly.html?disableRedirects=true